środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na plotki plastykowe na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastykoweSztumu na plot i furtkę ze sztachetek wznosi się z kamieni wielorakiego kształtu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych konturach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz