wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Trwałe płoty z drewna

Nietrafnie konserwowane płoty drewniane w mgnieniu oka się zużywają i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot wskazane jest poznać rodzaje konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna powinno się rozpocząć od należytego oraz dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy efekt finalny naszych robót. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji sztachet z drzewa niezbędne jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi śladów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, wypada nanieść kolejne preparaty, które zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli reflektujemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot zostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu kamufluje płot przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać ażeby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i troski.

Całkiem inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ów typ płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają także biokorozji z tej przyczyny służą swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz